PDF olarak görüntüle

RAF Ürün Kodu 0498

Anahtar Kelimeler: Bordür | Karo | Seramik | Çini

VitrA Karo - İznik Çinileri Koleksiyonu

   
   

Seramik karolarında İznik Çinileri'nin modern yorumunu kullanan VitrA Karo, kısa süre önce sunduğu İznik Çinileri Koleksiyonu'yla, geleneksel desenleri orijinal görünüm ve renkleriyle sunuyor.

VitrA Karo, el dekoru ve serigrafi tekniklerini kullanarak ürettiği Çintemani, Lale, Penç Rumi ve Penç Şemse gibi geleneksel İznik Çini motiflerini, evlere ve ticari mekanlara taşıyor. Yapısında bulunan kuvars sayesinde ışığı doğrudan yansıtan çiniler, renklerin canlı ve parlak görünmesini sağlıyor. Özellikle iç mekanlarda kullanıldığında ortamı daha geniş ve ferah gösteren çini karolar, geçmişin dokusuyla bulundukları ortama farklı bir karakter kazandırıyor.

     
     

Penç Şemse: İznik seramiğinin, 15. yüzyıl sonlarına doğru başlayan beyaz hamurlu, ince ve düzgün şeffaf sırlı grubunda; mavi-beyaz renkte, çiçekli kıvrık dal, rumi ve palmet ile ince arabesk bezemeli kaplar üretiliyordu. İznik Çinileri'nin geleneksel motifleri, VitrA Karo'larıyla hamam kültürünü tekrar yaşatıyor.

Çintemani: Bu motifi oluşturan üç benek, Osmanlılarda erkeklik, güç, kuvvet ve saltanatın sembolü olarak pars postu deseniyle birlikte kullanılıyordu. Özellikle 16. ve 17. yüzyıllarda çini, kumaş, halı gibi el sanatı ürünlerinde yer alıyordu.

Çintemani 2: Çinilerde en çok bilinen motif olan çintemaninin üç beneğine iki dalgalı çizgi eşlik ediyor. Üç yuvarlak figür pars postundaki beneklere, iki dalgalı çizgi ise kaplan ya da pars postuna benzetiliyordu.

Lale: İznik çinilerinde beyaz zemin üzerine itinayla işlenen natüralist çiçek, yaprak, şakayık, lale, sümbül, karanfil, gül, erik ve narçiçeği motifleri arasından en çok, gerçeği kadar güzel lale motifine yer veriliyordu. VitrA Karo, İznik Çinileri'nin orijinal lale desenleriyle doğanın huzurunu evlere taşıyor.

Penç Rumi: 16. yüzyıl ortasından itibaren mavi-beyaz bezemeye yeşil firuze ve siyahla birlikte katılan şeffaf sır altındaki hafif kabarık mercan kırmızısı, 16. yüzyılın karakteristiği haline geldi. Bu bezemedeki natüralist üslup, özellikle dikkat çekiyor.

Detaylı bilgi talep formuDetaylı bilgi talep formu

Firmanın İletişim Bilgileri:

Eczacıbaşı Karo Seramik San. ve Tic. A.Ş.Eczacıbaşı Karo Seramik San. ve Tic. A.Ş.
A: E5 Karayolu Üzeri, Şifa Mahhalesi Atatürk Caddesi Tuzla 34941
İSTANBUL - Türkiye
T: 0216 423 46 00
F: 0216 423 46 13
W: www.vitrakaro.com

Bu firmanın yayınlanmış diğer ürünleri:

0025 VitrA Yuvarlak Mozaikler
0026 Vitra Arkitekt Porselenler
0065 VitrA Defne Koz’un Tasarımıyla İznik Çinileri
0192 VitrA Karo Ararat Serisi
0282 VitrA – Mozaik Karolar
0283 VitrA Elegant Serisi
0349 VitrA Karo İç ve Dış Mekan Çözümleri
0393 VitrA Karo Urban Life Serisi
0393A VitrA Karo Urban Life Serisi
0565 VitrA Arkitekt Pool Serisi
0616 VitrA Karo 2008 Rezidans Banyo Serisi

Bu ürünün tanıtıldığı RAF sayıları:

Sayı 11 / Sayfa 84

Bu sayfadaki ürün bugüne kadar 48749 kez izlendi

Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS!